Zespół
Poznaj nasz zespół Fundacji Edukacji i Mediów
Marta Tenerowicz
Prezes Fundacji
Politolog, specjalista ds. pozyskiwania funduszy europejskich oraz promocji i administracji. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania jednostką transferu technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Praktyki zawodowe odbywała m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz TVP S.A. Współpracowała z firmami zajmującymi się promocją i organizacją imprez sportowych i kulturalnych, a także z biurem posła do Parlamentu Europejskiego. Odpowiadała m.in. za kontakty z mediami, organizację spotkań i konferencji. W latach 2009-2015 r. zawodowo związana ze Stowarzyszeniem „Edukacja dla Przedsiębiorczości”. W latach 2015-2019 pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego gdzie zajmowała się m.in. przygotowaniem strategii województwa. W latach 2019-2024 związana z Radiem Kraków, gdzie pełniła funkcję Dyrektora Biura Zarządu, Kadr i Administracji. Prywatnie żona i matka dwóch córek.
Prof. dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin
Szefowa zespołu ekspertów
Profesor nadzwyczajny UPJPII, ekspert w zakresie medioznawstwa, komunikacji międzyludzkiej i neuroscience. Obecnie kierownik Szkoły Doktorskiej i dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach; wcześniej z-ca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik kierunku komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations; adiunkt w Katedrze Mediów i Komunikacji społecznej. Wykładowca w Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII; MBA – Uniwersytet Rolniczy i Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej. Specjalizuje się w obszarze media relations, komunikacji wizerunkowej i public relations. Wydawca, współautorka programów telewizyjnych i radiowych, doradca ds. mediów, autorka książek (m.in. Lokowanie idei w reklamie; Perswazyjność w komunikacji wizerunkowej i języku, Metafory we współczesnej reklamie; współredakcja książki Etyczność w mediach – między pogardą a szacunkiem) oraz ponad 60 publikacji naukowych i publicystycznych. Absolwentka studiów filologicznych i dziennikarskich (IFP UP) oraz studiów w zakresie europeistyki (WSMiP UJ). Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Komisji Medioznawczej Polskiej Akademii Umiejętności, dwukrotnie wiceprzewodnicząca Rady Programowej Radia Kraków, opiekun naukowy Koła Naukowego Komunikacji Wizerunkowej, w przeszłości: prezes Wydawnictwa Edukacyjnego, p.o. prezesa Niepublicznego Instytutu Kształcenia Nauczycieli, doradca ds. mediów ŚDM, członek Rady Programowej Radia Rzeszów. Prywatnie żona, matka czwórki dzieci, muzyk.
Iwona Sitnik-Kornecka
Ekspert
Dziennikarka, reporterka i prezenterka telewizyjna z długoletnim doświadczeniem pracy przed kamerą. W przeszłości była także m.in. korespondentką polskiego wydania ELLE. W TVP Kraków, w której pracowała ponad 20 lat prowadziła wywiady oraz pasma publicystyczne oraz informacyjne m.in. flagowe programy stacji tj. „Kronikę” i „Tematy dnia”. Jest też autorką reportaży oraz wydawcą serwisów informacyjnych. Sekretarz redakcji dwumiesięcznika „Biznes. Trendy. Małopolska”. Jest również wykładowczynią akademicką. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie m.in. z zakresu dziennikarstwa telewizyjnego. Ma własną firmę szkoleniową, która prowadzi zajęcia w zakresie wystąpień publicznych i Public Relations. W ostatnich latach odpowiedzialna za politykę informacyjną i medialną kilku instytucji publicznych i samorządowych.
Dariusz Sczotkowski
Ekspert
Absolwent Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, socjolog, ekonomista i pracownik samorządowy. Zajmuje się kryminologią i profilaktyką społeczną. Od wielu lat współpracuje z licznymi samorządami w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom społecznym i profilaktyki zagrożeń w tym tych dotyczących dzieci i młodzieży. Aktualnie przedsiębiorca, współwłaściciel i Prezes Zarządu w firmie konsultingowo-szkoleniowej. Specjalizuje się w planowaniu, wdrażaniu i realizacji polityk społecznych. Autor strategii samorządowych, autorskich szkoleń dla urzędników i funkcjonariuszy publicznych. Komentator-amator wydarzeń społecznych. Twórca Pracowni Diagnoz Społecznej oraz współtwórca Lemconu - corocznego festiwalu o tematyce twórczości Stanisława Lema. Prywatnie dumny ojciec oraz kochający wyrozumiałej mąż.
Mariusz Bartkowicz
Ekspert
Dziennikarz i publicysta. Przez niemal 20 lat związany z Radiem Kraków, z którym współpracę rozpoczął w 2001 roku. W latach 2009-2011 oraz 2019-2023 pełnił w tej rozgłośni funkcje redaktora naczelnego i prezesa zarządu. Pomysłodawca i wieloletni prowadzący m.in. audycji „Pokonać wstyd”, poświęconej profilaktyce i przeciwdziałaniu uzależnień, za co został odznaczony przez prezydenta Miasta Krakowa odznaką „Honoris Gratia”. Był także autorem audycji „Czuję się młodo”, poświęconej problematyce solidarności międzypokoleniowej i sytuacji osób starszych. Pomysłodawca „Godzin Rektorskich” – wprowadził do ramówki audycję, w której od 2021 roku co miesiąc rektorzy największych krakowskich uczelni dyskutują w Radiu Kraków o wyzwaniach polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Sam również prowadził zajęcia ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoim zawodowym życiu dziennikarskim związany był także z prasą, gdzie najpierw współpracował z krakowską redakcją Gazety Wyborczej, a potem także z miesięcznikiem Świat Problemów – pismem wydawanym z myślą o osobach zaangażowanych w profilaktykę i pomoc osobom uzależnionym. Ma także doświadczenie telewizyjne. W latach 2017-2023 współpracował z TVP3 Kraków, gdzie był wydawcą codziennego programu informacyjnego „Kronika” oraz prowadzącym rozmowy publicystyczne w takich programach jak „Tematy Dnia”, „Gorący Temat” czy „Bliżej Polityki”. Aktualnie – wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Radia Olsztyn.
Marcin Starzonek
Dyrektor Biura Fundacji
Pilanin, student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznej. Członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem II i III kadencji. Specjalizuje się w komunikacji i promocji. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. współpracując z międzynarodową firmą Thule Group, Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwem Cyfryzacji. Słuchacz i absolwent Pilskiej Akademii Umiejętności, Akademii Samorządu, Akademii Patriotyzmu, Młodzieżowej Sztuki Dyplomacji oraz Akademii Nowych Mediów. Brał udział w tworzeniu projektów tj. #PLdlaMłodych oraz Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia – dwóch obszernych badań społecznych zakończonych utworzeniem dwóch samodzielnych strategii odpowiadających aktualnym potrzebom młodzieży. Współtwórca ogólnopolskiej inicjatywy #SprzątamyDlaPolski i dziennikarz DEM TV. Prywatnie fan kinematografii, szachów oraz historii, trenuje szermierkę.
Katarzyna Pigulak
Koordynator projektów
Entuzjastka z dozą empatii i uśmiechem od ucha do ucha. Pasjonatka poznawania nowych ludzi i nowych wyzwań. Zawodowo dziennikarka, copywriterka, specjalistka ds. marketingu. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Jej główne zainteresowania naukowe skupiają się wokół roli, jaką odgrywają media społęcznościowe w kształtowaniu zachowań wśród młodych ludzi reprezentujących pokolenia – Z oraz Alfa. Prywatnie - dobry kompan do picia kawy i prowadzenia długich rozmów.
Grzegorz Izbicki
Koordynator projektów
Student Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku ekonomiczno-prawnym, działacz społeczny, współkoordynator wielu projektów dla młodzieży m.in.: “#PLDlaMłodych”, “Akademia Samorządu”, „Akademia Patriotyzmu”, „Historia po godzinach”, czy „Droga mierzona sukcesem”. Współorganizator wielu inicjatyw lokalnych m.in. Młodzieżowego Marszu Niepodległości w Suwałkach. Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego, instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Samorządowiec, radny Miasta Suwałki. Specjalista w zakresie mediów społecznościowych. Prowadził komunikację medialną i wizerunkową dla ww. projektów. Doświadczony w zakresie tworzenia treści kreatywnych – grafiki, filmów video na poziomie zaawansowanym.
Edyta Karaba
Współpracownik
Studentka psychologii. Angażuje się społecznie w różne projekty, szczególnie adresowane do młodzieży. Absolwentka pierwszej edycji Akademii Nowych Mediów, Akademii Samorządu oraz dwóch edycji Akademii Patriotyzmu. Współrealizowała m.in. projekt „Szkoła po godzinach”. Prywatnie interesuje się nowymi mediami, fotografią i psychologią. Uwielbiająca zgłębiać tajniki ludzkiego umysłu, szczególnie ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem.
Martyna Łuszczek
Współpracownik
Studentka Akademii Leona Koźmińskiego. Pochodzi z Podkarpacia, młoda i zdeterminowana naukowczyni z duszą społecznika, od wielu lat zaangażowana w rozwój nowych technologii. Laureatka konkursu naukowego organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologi “E(x)plory”. Współtworzyła Aquacollector- urządzenie do zbierania i utylizacji mikroplastików z akwenów wodnych. Jest to również pomysłodawczyni rozwiązania “Visible Gestures” opartego na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do komunikacji z osobami głuchoniewidomymi. Prelegentka na największych, światowych konferencjach gospodarczych, takich jak EXPO2020 w Dubaju. Wyróżniona w prestiżowym rankingu 25 under 25 (najbardziej wpływowych ludzi przed 25 rokiem życia) Forbes oraz McKinsey. Znalazła się również na liście TOP100 Women in AI fundacji Perspektywy. Autorka licznych publikacji naukowych z dziedziny nowych technologii, ekonomii i zrównoważonego rozwoju, Specjalistka w zakresie cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz rozwoju młodych informatyków w kraju. Aktualnie głównie zajmuje się badaniem wpływu transformacji cyfrowej na rozwarstwienie społeczne na świecie. W wolnym czasie szkoli z cyberbezpieczeństwa oraz wykorzystania narzędzi cyfrowych. W portfolio swoich aktywności ma też wspierania inicjatyw patriotycznych, udział w posiedzeniu WHO, bycie członkinią Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz zasiadanie w Radzie Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie Edukacji i Nauki.