Spotkanie z prezesem Radia Kraków

W czwartek, 22 kwietnia odbyło się kolejne z serii spotkań w ramach projektu Fundacji Edukacji i Mediów - "Media nadają - młodzi pytają!". Tym razem gościem cyklu był Mariusz Bartkowicz, prezes Radia Kraków S.A, długoletni dziennikarz, publicysta i menedżer.


Temat spotkania niezwykle elektryzujący: „Czy media publiczne są nam jeszcze potrzebne?”. Od wielu lat w naszym kraju toczy się dyskusja na temat tego jaką rolę, zadania i cele należy przypisać nadawcom publicznym.


Nasz gość, osoba od 1993 roku związana z mediami mówił o zadaniach nadawców publicznych wynikających z ich obowiązków ustawowych. Wspomniał także o specyfice funkcjonowania mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i 17 regionalnych rozgłośni radiowych.

Jak przyznał, od lat niezmiennie stoi na stanowisku, że media publiczne są potrzebnym elementem rynku. Potrzebna jest jednak dyskusja na temat ich roli, zdań oraz sposobów finansowania. Pełniąc rolę lokalnego źródła informacji są wręcz niezastąpione. Niestety nie wszyscy to dostrzegają i doceniają.


Podczas spotkania padło wiele pytań, które dotyczyły o m.in. finansowania mediów publicznych i komercyjnych, konieczności stworzenia atrakcyjnej oferty dedykowanej młodym widzom, pluralizmu na rynku medialnym w Polsce, preferencji widzów i słuchaczy czy też nowych form środków masowego przekazu np. internetu czy platform VOD. Uczestnicy zadawali również pytania związane z pracą w mediach i karierą zawodową początkujących dziennikarzy.


"Media nadają - młodzi pytają" to cykl debat w formie wideokonferencji z ekspertami, influencerami, społecznikami, naukowcami, nauczycielami i innymi interesującymi osobami, z którymi będziemy rozmawiać na temat tego jak wyglądają teraz i jak będą funkcjonowały w przyszłości media tradycyjne i cyfrowe.