
Ósmoklasiści po egzaminie: „Spodziewaliśmy się czegoś innego”
2026-05-11
Cyfrowa równowaga – dlaczego higiena w sieci jest dziś tak ważna?
2026-05-19(DEM TV) Porozmawiajmy o wartościach odc. 13. Harcerstwo a social media- hm. Adam Paczyna

Kolejny, już 13. odcinek cyklu „Porozmawiajmy o wartościach”. Tym razem naszym gościem jest Adam Paczyna, z którym rozmawiamy o współczesnym harcerstwie, aktualnych wyzwaniach z jakimi się ono boryka oraz miejscu młodych ludzi w świecie zdominowanym przez nowe media. Jak social media korelują z ruchem harcerskim? Sami posłuchajcie.
W 13. odcinku poruszamy niezwykle aktualne pytania. Jak harcerze korzystają dziś z internetu i mediów społecznościowych? Czy nowoczesne technologie pomagają w budowaniu wspólnoty, organizacji działań i docieraniu do młodych ludzi, czy może przeciwnie – utrudniają pielęgnowanie relacji, wartości i zaangażowania? Rozmawiamy również o tym, jak zmienia się samo harcerstwo, z jakimi problemami mierzy się współczesna młodzież oraz dlaczego idea służby, współpracy i odpowiedzialności nadal może być atrakcyjna dla kolejnych pokoleń.
To rozmowa ważna szczególnie teraz – u progu wakacji, kiedy wielu młodych ludzi szuka pomysłu na aktywne, wartościowe i rozwijające spędzenie wolnego czasu. Harcerstwo od lat pozostaje przestrzenią, która uczy samodzielności, pracy zespołowej, budowania relacji i odpowiedzialności za innych. W świecie pełnym pośpiechu i cyfrowych bodźców staje się także okazją do prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem, przygody oraz odkrywania własnych możliwości.
W rozmowie nie zabrakło również refleksji nad tym, jak dziś wygląda kondycja środowisk harcerskich, jakie wyzwania stoją przed instruktorami oraz co sprawia, że mimo zmieniającej się rzeczywistości ruch harcerski wciąż przyciąga młodych.
Rozmowa dostępna jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=s9IQBrSuxvg
Czuwaj! 😉
/red./
—
Dom Edukacji Medialnej (DEM) to projekt, który został sfinansowany ze środków pochodzących z budżetu państwa (Ministerstwo Edukacji i Nauki) w ramach programu pn. „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. W Domu Edukacji Medialnej odbywają się m.in. spotkania edukacyjne z udziałem młodych ludzi. W ramach funkcjonującego mini-studia nagraniowego są tworzone filmy o charakterze edukacyjnym oraz odbywają się spotkania i wywiady z gośćmi specjalnymi o tematyce edukacyjnej, patriotycznej, historycznej, medialnej i społecznej.




